Здравейте на всички интересуващи се от тази тема!
След като в продължение на 6 месеца следях свързаните в Зачатие и в БГмама теми реших, че информацията, макар и полезна не е достатъчно систематизирана и синтезирана и е възможно на моменти да обърка някого. За това реших да създам този блог, в който да опиша моите лични впечатления и преживявания преди, по време и след IFV процедурите в Мемориал.
След като реших, че няма да правя повече процедури в България и разбрах за вариантите в Истанбул (благодарим искрено на Blumchen) се насочих към Мемориал. Имах нужда от информация за транспорта до Истанбул, транспорта в Истанбул, хотелите и процедурата в Мемориал.
Организиране на първичен преглед в Мемориал - Истанбул. Необходими изследвания.
Пише се имейл с кратко обяснение на случая и желание да се запише час за първичен преглед, (обикновено успяват да сложат час в рамките на 3 седмици, посочва се ако се иска консултация и с проф. Кахраман). По принцип кореспонденцията е на английски.
Какво да носите за първичния преглед:
1. Изследвания, които те поискат, които вероятно ще са:
За жената:
Prolactin (in the morning fasting is required) - на гладно
Free T4
TSH
Hbs Ag
Anti-Hbs
Anti-HCV
Anti HIV I+II
Rubella IgG
Hemogram - пълна кръвна картина
За мъжа:
Hbs Ag
Anti-HIV I+II
Anti-HCV
Общоприетата валидност на изследванията е до 6 месеца назад.
2. Други изследвания (епикризи) в зависимост от конкретния случай и какъв е фактора - женски, мъжки (това може да са ЦС, ТЕСЕ, кариотип и подобни...).
3. Направени процедури - описват се кратко процедурите (протокола), ако се знае първоначална бройка антрални фоликули, нива на половите хормони втори/трети ден, с какъв тип хормонални медикаменти е проведена стимулацията и какви дози - по възможност ден по ден, кога е била пункцията, трансфера (деня на пункцията е нулев, след него се броят дните до трансфер), резултат (пунктирани, оплодени, върнати), снимка на ембрионите.
4. Опишете накратко вашата история (от кога, какво, и защо се е случило с вас, интересуват се имало ли е предишни бременности, аборти, раждания).
5. Набележете си въпроси, които искате да зададете за да не ги пропуснете.
6. Снимка на вас и партньора ви. Международните паспорти.
7. Свидетелство за граждански брак - трябва да се отбележи, че в Мемориал не правят инвитро на двойки, които нямат граждански брак. За първичния преглед или други процедури не е необходим, но за инвитро ще поискат свидетелство, което няма нужда да е преведено. Следва да добавя, че не правят и донорско инвитро. Така, че това е още една причина да имате увереност, че в Мемориал ще се борят за вас и ще направят всичко възможно да имате свои деца, (а не както се случва тук, включително и с нас, още на първия разговор да ви предложат донорство!)
Изследванията и другите документи се превеждат функционално - така че да могат да ги разберат (и не е необходимо със заклет преводач)!!!
При всички положения на първичния преглед, а и след това ще ви задават въпроси, някои и повторно (за да са сигурни, че сте се разбрали правилно и да не стане грешка).
Добре е лабораторните изследвания да си ги правите тук, защото там са много скъпи.
Подредете си документите така, че да се ориентирате лесно вие, а и те.
Транспорт.
Със съпруга ми избрахме да пътуваме със самолет, като най-бърз и сравнително евтин транспорт. Решихме, че с кола ще се затрудним с трафика, а пък с автобус пътят е твърде дълъг и некомфортен. Пътувахме с авиокомпания Pegasus http://www.flypgs.com/en/ - турска нискобюджетна компания. Използвах http://www.esky.bg/ за резервацията (търсачката им е малко своеволна).След кацането на SABIHA GÖKÇEN AIRPORT установихме, че пред терминала има много автобуси с номер SG2 и надпис Taksim, които срещу 12 TL ще ви закарат директно до площада.
От площад Таксим, трябва да се сдобиете с Akbil - това е електронен билет, който ще ви трябва по време на процедурите за пътуване из града. Пътуването на един човек в повечето автобуси струва 1.75 TL, като с един билет (акбил) могат да се таксуват много хора. Сайта на техния градски транспорт е доста подробен http://harita.iett.gov.tr/en/. Ето от тази будка си купихме акбила.
От Таксим ние се придвижихме към квартал Laleli (област Fatih) към нашия хотел, предварително букнат от booking.com. До там вървят рейсовете 69A, 70KY, 70FY. Спирката в Таксим, от която се хващат е на отсрещната страна на булеварда, където ни закара автобуса от летището. В Лалели се слиза на последната спирка, казваща се YENİKAPI.
От Таксим до Yenikapi |
Memorial от спирка Perpa (авт.77) |
Друг вариант за придвижване е авт. 77А, който може да се хване от последната му спирка близо до университета (VEZNECILER) и спира точно под Мемориал на спирка HALİL RIFAT PAŞA. Ние по-често използвахме този маршрут поради по приятната пешеходна част от разстоянието. Трябва да се има предвид, че въпреки голямото разстояние дистанцията се взема за около 30 минути, от които 15 минути с автобус. Може да се слезне и на спирката след Мемориал - болницата така или иначе е по средата. По принцип пътя е по-бърз към Мемориал, тъй като на връщане има една две "тапи" и малко се задръства движението.
Ползването на GPS много помага, но винаги трябва да се има едно наум, че близко стоящи обекти могат да са със сериозна денивелация и всъщност най-краткия път показан от навигатора да е най-тежък за минаване пеша.
Хотели и престой.
С хотелите в Истанбул е голяма драма, като хотелите в Лалели са единствените по-евтини, в които все пак може да се стои. Хотелиерите си определят цени в зависимост от почивни/непочивни дни, празнични/непразнични, сезонни/несезонни. Освен това, хотелиерите слагат примамливи цени за няколко дни и след това цената се променя доста. Така, че може да се срещнат вариращи в пъти цени за един и същ хотел, което наблюдавах докато търсех в booking.com първо за първичния преглед, а после за престоя. Шокиращото за нас беше, че по-дългият престой не означава по-ниска цена, а напротив - за 3 дни се намираха хотели с цени под 40ЕUR, а в следващите дни цените ставаха 80 и нагоре!!! След тази неприятна констатация ние бяхме решили да се местим през три дни, буквайки различни хотели. За късмет, обаче намерихме склонен на преговори хотелиер, с който успяхме да договорим фиксирана ниска цена 39Е на ден за целия престой с включена закуска. Държахме да имаме кухненски бокс и задължително хладилник (а не минибар, както е на повечето места) заради лекарствата. Компромисът, който направихме е да сме в сутеренен апартамент, но поне беше достатъчно комфортен.По време на престоя се хранехме в многобройните им self-service заведения, защото в тях храната е разнообразна, вкусна и не на последно място евтина. В тези закусвални се хранят и местните хора. Едно ядене за двама ни, включващо супа, основно и десерт излизаше от 6 до 20 TL (рибата и месото - скара и подобни са най-скъпи). Пазарувахме си и от техните супермаркети и пазари (основно салати и плодове).
Първичен преглед и инвитро процедура.
Стигнахме и до най-обширната тема Мемориал - Memorial Hastanesi Okmeydani, Piyalepaşa Bulvarı, Okmeydanı, Şişli, 34385 Is.Сайт на болницата: http://www.memorial.com.tr/en/
Сайт на IFV Department: http://tupbebek-genetik.com/en
Контакт: memorial[at]tupbebek-genetik.com
Kubra Burnaz |
Prof. dr. Semra Kahraman |
Както повечето вече знаят, ръководител на клиниката е проф. д-р Семра Кахраман.
Първичния преглед включваше снемане на данните ни, преглед на старите ни изследвания, ехография и преглед от проф. Кахраман и д-р Каврут.
Dr. Mustecep Kavrut |
Не знам точно как успяват да преценяват на кой пациент кой доктор да разпределят, но Кюбра ни сложи час при д-р Каврут. Всички глупости, които ми бяха наговорени в клиника Щерев след неуспешния ми опит (за възрастта, за ИЯР и др.) бяха доста категорично отречени. Тъй като сме с мъжки фактор в България непрекъснато ми обясняваха колко е трудно всичко и как трябва да се възползваме от донорски материал. Всички бяха искрено изненадани от вида на ембрионите, които ми бяха трансферирали в клиника Щерев - дори Кюбра, която все пак не е доктор каза, че изглеждали "really bad".
Prof. dr. Semih Ozkan |
На мен проф. Кахраман (след като чу за притесненията, които имам на базата на заключенията в клиника Щерев) ми съобщи през смях, че съм млада и на ехографа се виждат много-много фоликули и тя няма никакви притеснения, така че шансовете ни са достатъчно високи и ще започнем по стандартната процедура за ICSI и Micro-TESЕ по дълъг протокол. Трябваше на втория ден да съм в болницата като още в България започнах да си слагам микроинжекции с Лукрин (0.10), които си купихме по време на първичния преглед срещу 50 EUR. Пристигнахме в Истанбул три дни по-рано и отидохме на втория ден, когато ми беше и първия рутинен преглед за започване на стимулацията. За разлика от България тук от 3-тия ден на стимулацията започнаха ежедневни прегледи и кръвни изследвания, които бяха включени в цената на процедурата. Всеки ден следобед ми се обаждаха по телефона или ми изпращаха SMS с дозата на Гонал, която трябва да си сложа. Така минаха 10-тина дни и дойде време за Овитрел-а - за разлика от Щерев тук ми дадоха двойна доза, като в деня в който трябваше да си го бия ми казаха и точния час. След два дни първо направиха манипулацията на мъжа ми, на който в България едвам успяха да открият няколко сперматозоида, а в Мемориал оплодиха всичките ми яйцеклетки и замразихме!!! за следващ път. Докато излизаше от упойката проф. Озган дойде при мен и ми обясни, че всичко е наред, намерени са сперматозоиди, достатъчно, с добро качество и без нещо притеснително, че са замразили и смята, че нещата ще се развият по благоприятен начин. Между другото преди процедурите ни бяха обяснили какво трябва да платим ако не бъде намерено нищо, ако ембрионите не са добри и ако цялата процедура мине по план, т.е. те няма да завършат процедурата на всяка цена (както правят в Б-я). По отношение на андрологията съпругът ми твърди, че разликата между България и Мемориал е като между шаман и доктор. След TESЕ в България мъжът ми не беше в кондиция поне няколко дни и имаше 4 или 5 шева - в Мемориал стана половин час след операцията, облече се и дойде при мен, а малко по-късно установихме че има 1 шев. Моята пункция също мина леко, но за разлика от България, тук след пункцията имах слаби спорадични болки почти до трансфера. От 9 фоликула, успяха да получат 7 яйцеклетки, от които оплождане настъпи в 6. 48 часа след оплождането не правят нищо и след това ни казаха че имаме 4 нормално развиващи се ембриона и 2, при които процеса протича по-бавно. Веднага след пункцията започнаха да ми слагат инжекции с прогестерон. На 5-тия ден (след изтичането на 5 пълни денонощия) ми назначиха трансфера и смятам че го бяха планирали с точност до час като са наблюдавали 4-те бластоциста. Бяха избрани 2-та с по-добро качество ("best quality embryons - 5AB и 3AA" както каза проф. Кахраман), за което получихме снимка и документ с окачествяване. Към 19 ч. вечерта самата проф. Кахраман извърши трансфера, след което ни пожела успех и да се видим на ехографския преглед в 3-та седмица. От тук нататък ни пое отново Кюбра, която ни снабдяваше с указания на английски, лекарства и ни обясняваше какво трябва да правим. Решихме следващия ден да почиваме и по-следващия си долетяхме обратно в България.
Цена.
Тук след като прегледахме извлечението от кредитната карта установихме, че сме похарчили следните суми.- За медикаменти (Гонал, Овитрел, Прогестерон, Лукрин и дреболии): 1500 лв. - в тази сума е включен и медикамента до 3-ти месец от бременността при успешна процедура.
- За медицински услуги (спермограма, прегледи, ICSI, MicroTESE): 7000 лв.
- За хотел (20 нощувки по 39EUR): 1560 лв - тук ако не се иска фактура и ако се плаща кеш, а не с карта може да бъде договорена минимум 15% отстъпка от обявените от хотелиерите цени. Доколкото разбрах банката веднага им прибира 10% при ползване на POS терминала, а ДДС е 8% така че ако хотелът е малък и има контакт с мениджъра директно трябва да се спазарите.
- Храна: 500 лв.
- Транспорт (зареждане на Акбил-а, такси когато се налага и трансферите от и до летището): 300 лв.
- Пазаруване, глезене и др.: около 1000 лв.
В резюме мога да кажа, че никой не трябва да опитва в България - това са напълно безсмислени процедури. Както се вижда цената е съпоставима, а процедурата може да се комбинира с отпуска и почивка от простотиите в България.
Ако имате нужда от допълнителна информация или помощ по някакъв въпрос, не се колебайте да ми пишете: sladunche[at]gmail.com
Пожелавам успех на всички двойки тръгнали по този път!
Пълен архив на снимките може да бъде намерен в свързания албум в Picasa.